Agjencia Zhurnal.mk.

Kosova regjistron 14 raste të reja me koronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të hënën 14 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 2,406 mostrave.

 

Përgjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë viktimë.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 26 korrik janë shëruar gjashtë pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 169.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,031 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,265 kanë vdekur.

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit.

Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 393 persona.

Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 109,233, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 357,980.

Related posts

Takimi Kurti-Vuçiq, Borrell: Pres qasje konstruktive nga Kosova dhe Serbia

N E

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

D V

Serbia po përgatit serial për luftën në Kosovë, me Rusinë po tentojnë ndërrimin e narratives për luftërat në Ballkan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More