Agjencia Zhurnal.mk.

Kosova, i vetmi vend në Ballkan pa asnjë investim kinez

Filloi në vitin 2009. Kriza financiare që goditi botën një vit më parë po prekte edhe Ballkanin dhe rajoni po mundohej edhe me fuqinë e fundit t’i dilte në ballë jetesës.

Greqia hapi derën e saj përmes portit të Pireut, ndërsa Serbia e shpalli Kinën ‘shtyllën e katërt’ të politikës së saj të jashtme. Vendet e Ballkanit kishin nevojë për para dhe Kina kishte nevojë për një korridor miqësor nga Mesdheu për në Europë. Ishte fillimi i një miqësie të bukur. Por, pati një çmim, njofton Klankosova.tv.

Më shumë se një dekadë më vonë, sipas llogaritjes së BIRN-it, rajoni është nikoqir i 135 projekteve me vlerë të paktën 32 miliardë euro, që në një mënyrë ose në një tjetër janë të lidhura me Kinën.

Kina po merr përsipër metalurgjinë, minierat, energjinë dhe transportin dhe shumica e këtyre projekteve janë të shoqëruara me akuza për korrupsion, shfrytëzim dhe dëmtim të mjedisit.

Kosova, e deklaruar si shteti më proamerikan në botë, përkundër që është ndër vendet më të varfra në Europë, i ka bërë ballë ndikimit kinez, duke mos pranuar asnjë investim. Dhe kjo e bën shtetin e vetëm në Ballkanin Perëndimor pa asnjë investim nga Kina.

Ndërmjet viteve 2012 dhe 2021, kompanitë e Kinës kanë investuar ose ndarë më shumë se 2 miliardë euro në vetëm 16 projekte në Serbi dhe Banka Kineze e Eksport-Importit ka dhënë kredi për projekte me vlerë të paktën 5.7 miliardë euro. Në të njëjtën kohë, Kina ka dhuruar ndihma në vlerë prej miliona eurosh në formën e pajisjeve mjekësore dhe pajisjeve të tjera.

Ndërkohë, ekspertët paralajmërojnë për një nivel shqetësues ndikimi në legjislaturën e Serbisë, me ligjet që po amandmentohen në përputhje me kërkesat e investitorëve kinezë.

Related posts

Arrestohet një 27-vjeçar në Prishtinë, i gjenden drogë e armë

D V

Një grua e dehur rrah një burrë në një kafiteri në Prizren

Xh M

USAID bën vlerësimin e potencialit të energjisë solare në Kosovë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More