Agjencia Zhurnal.mk.

Kosova dhe Banka Botërore nënshkruajnë marrëveshjen prej 47 milionë euro për reformimin e ndihmave sociale

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve njofton se ka nënshkruar marrëveshjen me Bankën Botërore për financimin e “Projektit të Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”.

 

Kjo marrëveshje arrin vlerën deri në 47 milionë euro, ku investimet për përforcimin e sistemeve të ofrimit të mbrojtjes sociale pritet të jenë rreth 5 milionë euro, ndërsa shuma prej më se 40 milionë do të orientohet drejt përmirësimit të performancës së Skemës së Ndihmës Sociale.

Nënshkrimi i kësaj marrëveshje shënon edhe zbatimin e Masës 3.3 – Reformimi i Skemës së Asistencës Sociale, në kuadër të Pakos së Ringjalljes Ekonomike nga pandemia COVID-19. 

Related posts

Albin Kurti pret në takim Ilir Metën

N E

Vala e të ngrohtit goditje për kulturat bujqësore

Z H

Gërvalla në takimin e Kartës së Adriatikut: Lufta është kthyer sërish si kërcënim real në Ballkan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More