Agjencia Zhurnal.mk.

Kortezhi i trupave të viktimave u nis për banesën e tyre të fundit

Shkup, 3 dhjetor – Pas pothuajse një orë të kaluar të marrjes së trupave të viktimave nga dy aeroplanë bullgar transportues, filloj transporti i trupave të viktimave nga tragjedia në Bullgari për në banesën e tyre të fundit.

Kortezhi u nis nga aeroporti i Shkupit ku respektin e fundit ndaj viktimave me vendosjen e kurorave të luleve e bënë presidenti i shtetit Stevo Pendarovski, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dhe kryeministri Zoran Zaev.

Në vendosjen e kurorave të luleve të viktimave morën pjesë edhe deputetë si dhe përfaqësues të bashkësive fetare.

Respektin e fundit e dhanë edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë Lindita Nikolla.

Kurora lulesh vendosi edhe ambasadori bullgar në vend Angell Angellov, ndërsa në shenjë respekti u përkulen edhe zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi dhe ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani si dhe kryetari i BDI-së Ali Ahmeti.

Trupat e viktimave paraprakisht, nga aeroplanët bullgar u morën nga pjesëtarë të Armatës dhe u sollën deri tek automjetet e varrimit.

Ndërsa, viktimave respekt mund të japin edhe qytetarët në sheshin “Skënderbeu” në Shkup ku janë vendosur kurora lulesh.

Tragjedia në të cilën humbën jetën 45 qytetarë, ndërsa shtatë prej tyre u lënduan ndodhi më 23 nëntor, në autostradën “Struma” në afërsi të qytetit Pernik në Bullgari kur autobusi i “Besa Trans” – Shkup ishte duke u kthyer nga Stambolli.

Related posts

Rezultatet e plota të pjesës së parë në Kupën e Kosovës

Redaksia

Kaos në Bogorodicë: Kolona e gjatë 11 kilometra për të hyrë në Greqi

Xh M

Ndërron jetë djali i kryetarit të Studeniçanit, Azem Sadikut

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More