Agjencia Zhurnal.mk.

Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike drejt detit të Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike drejt detit të Japonisë. Kjo është denoncuar nga shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut.

Lëshimi vjen disa ditë pasi Seuli dhe Uashingtoni përfunduan të enjten stërvitjet e tyre më të mëdha të përbashkëta ushtarake në pesë vjet. Pheniani i sheh të gjitha këto stërvitje si prova për pushtim dhe si një mënyrë për të “pushtuar” Korenë e Veriut.

SHA dënoi lëshimet e raketave si shkelje të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe tha se do të vazhdonte stërvitjet ushtarake siç ishte planifikuar.

Pheniani ka kryer stërvitjet e veta ushtarake si përgjigje, duke përfshirë lëshimin provë të një droni të ri nëndetës me aftësi bërthamore dhe raketa balistike bërthamore ICBM.

Related posts

Junçaj: Nik Gjeloshaj është shembull i menaxhimit të shkëlqyer të Vetqeverisjes lokale

Xh M

Dridhet toka në Bosnjë dhe Hercegovinë

Xh M

Një fshat spanjoll theu një rekord të pazakontë, votoi në më pak se 30 sekonda

Xh M