Agjencia Zhurnal.mk.

Kontrata e Messit te Barcelona ka përfunduar zyrtarisht

Një ditë që tifozët e Barcelonës kanë frikë prej kohësh ka ardhur, pasi Lionel Messi nuk është më një lojtar i Blaugranave me kontratë. Një tërësi prej 7,504 ditësh pasi ishte nënshkruar kontrata e tij e parë me klubin, në një letër të thjeshtë, lidhja kontraktuale e sulmuesit me klubin ka përfunduar.

 

Me marrëveshjen e tij më të fundit që zgjat deri më 30 qershor, Messi është bërë një lojtar i lirë në mesnatë, pasi muaji qershor u kthye në korrik.

Joan Laporta ka punuar shumë për të bindur Messin që të rinovojë dhe presidenti i ri i klubit donte të nënshkruante një kontratë me argjentinasin para skadimit të kontratës më të fundit, por nuk duhej të ndodhte.

Kjo nuk do të thotë që Messi po largohet nga klubi, pasi përgjegjësit në Camp Nou besojnë se ai do të nënshkruaj një marrëveshje të re dhe do të vazhdojë të veshë fanellën e Barçës. Megjithatë, në këtë, në këtë kohë, Messi nuk është një lojtar i Barcelonës.

Problemet financiare të klubit parandaluan nënshkrimin e një marrëveshje të re para datës së skadimit të 30 qershorit. Marrëdhënia midis Laportas dhe babait të Messit është shumë e mirë, por ka disa aspekte të kontratës së re që ende duhen mbikëqyrur. Një marrëveshje mund të arrihet së shpejti, mbase brenda pak ditësh, por ende nuk është arritur.

Laporta, i cili u ka kërkuar tifozëve të qëndrojnë të qetë, dëshiron që Messi të nënshkruajë një marrëveshje të re sa më shpejt që është e mundur. Atij nuk i pëlqen që sulmuesi nuk është një lojtar i Barcelonës, edhe nëse është vetëm për disa ditë, ndërsa as sponsorëve nuk u pëlqen kjo, si ato ekzistuese ashtu edhe partnerët e rinj të mundshëm.

Nike, për shembull, po kërkon të promovojë fanellën e re dhe ata nuk mund ta reklamojnë atë me Messin, të paktën në këtë kohë. Ky është vetëm një shembull, por sponsorët e tjerë nuk duan të regjistrohen në marrëveshje të reja ndërsa Messi nuk garantohet të jetë pjesë e së ardhmes së klubit katalanas.

Thashethemet e transferimit të Messit

Barcelona gjithashtu do të donte të njoftojë rinovimin e Messit për t’i dhënë fund spekulimeve dhe thashethemeve.

Nuk duket të jetë një klub tjetër i gatshëm të përpiqet të bindë Messin të nënshkruajë për ta tani, diçka që skuadrat e tjera janë lejuar ligjërisht të përpiqen të bëjnë që nga janari. Por, gjëra të çuditshme kanë ndodhur në futboll.

Barcelona nuk e pëlqen që Messi është një lojtar i lirë në këtë momente. Megjithatë, tani për tani, ky është realiteti.

Related posts

Ademi e Duka bëjnë homazhe te shtatorja e Vokrrit, e vlerësojnë lart kontributin e tij

Lea Muslija

Liverpooli identifikon Danjuman si zëvendësues të mundshëm të Sadio Mane

D V

Ky është hapi i trajnerit Klopp për Xherdan Shaqirin

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More