Agjencia Zhurnal.mk.

Kongresi amerikan miraton 12,3 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Kongresi amerikan miratoi sot 12,3 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën për të luftuar kundër pushtimin rus.

 

Paketa përfshin 3 miliardë dollarë armë, furnizime dhe paga për ushtrinë ukrainase dhe autorizon presidentin Xho Bajden të udhëzojë Pentagonin që të transferojë 3,7 miliardë dollarë armë dhe pajisje të tjera në Ukrainë.

E ashtuquajtura “rezolutë e vazhdueshme” – e miratuar me 230 vota “për” dhe 201 “kundër”, me çka 10 republikanë iu bashkuan demokratëve – gjithashtu siguron 4,5 miliardë dollarë për Kievin për të mbajtur financat e vendit të qëndrueshme dhe për të mbajtur Qeverinë në funksion.

Me këtë, kontributi i SHBA-së për Ukrainën është deri më tani 65 miliardë dollarë.

Related posts

Rusia me rekord të ri të viktimave nga koronavirusi

D V

Kina rregullon tarifat për mallrat e importuara

D V

Lehtësimi i masave anticovid në Kinë rrit udhëtimet dhe turizmin

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More