Agjencia Zhurnal.mk.

Konferencë e parë ndërkombëtare në korniza të Forumit të Prespës për Dialog

Shkup, 1 korrik – Përmirësimi i anëtarësimit drejtë BE-së, duke ndjekur trendin që është shfaqur jo vetëm në vendin tonë, por edhe në rajon, por edhe në BE, dhe ky është interesi strategjik i BE-së për të integruar Ballkani Perëndimor, si një pjesë e munguar për të përfunduar projektin për një Evropë të bashkuar, është tema e diskutimeve në panelin në Konferencën e Parë Ndërkombëtare në Forumin e Prespës për Dialog.

Liderët e vendeve në rajon sot dhe nesër do të takohen me përfaqësuesit më të lartë nga Evropa dhe SHBA-ja në Ohër dhe Oteshevë. Përmes një serie diskutimesh të panelit, panelistët do të trajtojnë temën kryesore të konferencës “Ballkani Perëndimor: Pjesa që mungon që Evropa të jetë e plotë”, kumtoi dje shërbimi qeveritar për shtyp.

Forumi i Prespës për Dialog bazohet në tre shtylla: Marrëveshjen Kornizë të Ohrit, Marrëveshjen e Miqësisë me Bullgarinë dhe Marrëveshjen e Prespës. Këto marrëveshje krijojnë një imazh të ri, alternativ jo vetëm për ne, por edhe për rajonin. Këto marrëveshje bazohen në narrativën moderne politike dhe shoqërore të vendit, i cili, nga ana tjetër, është një model i shkëlqyeshëm autentik për zbatimin e suksesshëm të vlerave moderne si bashkëjetesa, barazia, liria, solidariteti, gjithëpërfshirja, demokracia këtu në Ballkan.

Si temë për Konferencën e parë, ne në fakt zgjodhëm një çështje për tu trajtuar, e cila gjatë gjithë vitit ishte fokusi i politikës sonë të jashtme, dhe kjo është të azhurnojmë pranimin tonë në BE, duke ndjekur trendin që jo vetëm në vendin tonë por gjithashtu në rajon. BE-ja është shfaqur si një çështje strategjike dhe është interesi strategjik i BE-së të integrojë Ballkanin Perëndimor, si një pjesë të munguar, për të përfunduar projektin për një Evropë të bashkuar. Jo vetëm krijimi i platformës, por edhe tema e Konferencës tregoi seriozitet tek partnerët tanë ndërkombëtarë që ne nuk jemi vëzhgues të heshtur të procesit por kontribuojmë në mënyrë aktive në realizimin e projektit, duke dhënë kontributin tonë, duke ndjekur trendet.

Hapja zyrtare e konferencës do të bëhet këtë pasdite në Ohër. Ai do të hapet nga kryeministri Zoran Zaev dhe do të drejtohet nga ish kryeministri grek Aleksis Cipras, ndërmjetësuesi në mosmarrëveshjen me Greqinë Metju Nimic, kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi, lideri i BDI-së Ali Ahmeti, ndihmëssekretari i Shtetit i SHBA-së për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë Filip Riker, zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, ish përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Federika Mogerini, ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, ish sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Xhorxh Robertson, ish përfaqësuesi Special i BE-së Alain Le Roa dhe komisioneri i BE-së Johanes Han.

Hapja zyrtare e ditës së sotme të konferencës paraprihet nga panele kushtuar disa temave, ekonomi dhe bashkëpunim biznesi, shoqëria civile dhe media në rajon dhe procesi i integrimit evropian, një panel kushtuar rrugës për në Bashkimin Evropian, ndërtimi i besimit përmes dialogut, i cili do të vazhdojë nesër, kur është planifikuar një konferencë për shtyp pas përfundimit të paneleve në ora 13:30.

Nuk është lënë anash as pjesa e marrëdhënieve transatlantike, e cila do të jetë tema e diskutimit dhe përpunimit të Panelit të nivelit të lartë, ku do të diskutohet kthimi i sinergjisë në mes BE-së dhe SHBA-së në lidhje me Ballkanin Perëndimor. Në fakt, konferenca, përmes përmbajtjes dhe paneleve të ndryshme do të trajtojë Ballkanin Perëndimor, nëse shihet përmes prizmit të pajtimit dhe ndërtimit të besimit midis popujve tanë, qoftë përmes prizmit të marrëdhënieve transatlantike, bashkëpunimit ekonomik, shoqërisë civile dhe mediave, gjinisë ndjeshmëri për këto procese të rëndësishme, dhe ne madje kemi një panel të veçantë, i cili do të transferohet i pari në platformën e BE-së për Konferencën për të ardhmen e BE-së, e cila është në të vërtetë premierë e rajonit në këtë debat në bashkëpunim me zyra për politikën e jashtme dhe të sigurisë së BE-së.

Duke paralajmëruar në konferencë, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, theksoi se kjo është deri tani ngjarja më e madhe që kemi organizuar, e cila është një sfidë nga çdo aspekt, nga organizative-teknike, protokoll, në politike.

Po vijnë dy presidentë të Sllovenisë dhe Malit të Zi, Milo Gjukanoviq dhe Borut Pahor. Maqedonia e Veriut do të presë katër kryeministra nga rajoni, Albin Kurti, Edi Rama, Zoran Tegeltija dhe Ana Bërnabiq, si dhe tetë ministra të Punëve të Jashtme nga Shqipëria, Austria , Mali i Zi, Kroacia, Kosova, Rumania, Polonia, Greqia, Çekia dhe Italia. Ndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Filip Riker dhe zëvendësndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Metju Palmer do të marrin pjesë në konferencë, ndërsa nga BE-ja do të marrin pjesë Komisionari i BE-së Johanes Han, përfaqësuesi I Posaçëm i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Mirosllav Lajçak, Angjelina Ajnhorst nga Shërbimi i Politikës së Jashtme dhe të Sigurisë, si dhe disa anëtarë të Parlamentit Evropian. Nga Franca si mysafirë dhe pjesëmarrës do të jenë i dërguari I Posaçëm i ministrit, Zhan-Ives Le Drian, senatori Alan Riçard, si dhe deputeti Zhak Mer.

Ish-kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras, do të jetë gjithashtu i pranishëm, si dhe përfaqësues të rëndësishëm të të ashtuquajturit “Grupi i Ohrit”. OSBE dhe Këshilli i Evropës do të përfaqësohen në nivelin më të lartë të mundshëm, duke përfshirë sekretaren e Përgjithshme Marija Pejçinoviq Buriq, sekretaren e Përgjithshme të KBR-së Majlinda Bregu, sekretarin e Përgjithshëm të RICO-së Albert Hani dhe të Komitetit për Demokracitë Tomas Garet.

Konferenca do të transmetohet drejtpërdrejt në kanalet YouTube të Forumit të Prespës, përmes rrjeteve sociale, por gjithashtu do të mbulohet nga mbi 100 gazetarë të akredituar vendor dhe të huaj. Konferenca do të zhvillohet në përputhje me të gjitha protokollet shëndetësore në lidhje me masat kovid, theksohet në kumtesën e shërbimit qeveritar për shtyp.

Konferenca është nën përkujdesin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë të Veriut, nën organizimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Related posts

MPB-Maqedoni apel qytetarëve: Mos bini pre e emaileve të rrejshme të dërguar në emër të BSP-së

D V

Mbyllen pesë markete në Maqedoni, nuk kanë respektuar masat e qeverisë

D V

DPHM: Nesër në pjesët perëndimore shi lokal

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!