Agjencia Zhurnal.mk.

Kompanitë e mëdha tërhiqen nga pjesëmarrja fizike në CES, konferenca vjetore më e ndjekur e teknologjisë

Një nga konferencat vjetore të teknologjisë më të ndjekura, CES, po vazhdon me planet për të mbajtur një ngjarje brenda dy javësh, edhe pse një numër në rritje i kompanive të njohura të teknologjisë po ngurrojnë në planet e tyre për të marrë pjesë personalisht mes një rritje të rasteve me Covid-19.

 

Sipas medieve të huaja, Amazon (AMZN), Meta (FB), T-Mobile (TMUS), Twitter (TWTR) dhe Pinterest (PINS) konfirmuan këtë javë se nuk planifikojnë më të marrin pjesë në CES në Las Vegas në fillim të muajit të ardhshëm, duke përmendur shqetësimet shëndetësore dhe pasigurinë nga rritja e fundit e rasteve me Covid-19.

“Shëndeti dhe siguria e punonjësve tanë është prioriteti ynë kryesor. Për shkak të ndryshimit të shpejtë të situatës dhe pasigurisë rreth variantit Omicron, ne nuk do të kemi më një prani në vend në CES”, tha në një deklaratë zëdhënësja e Amazon, Sarah Sobolewski.

Megjithatë, kompania ende planifikon të ketë një prani virtuale.

“Për shkak të kujdesit të madh për punonjësit tanë, ne nuk do të marrim pjesë personalisht në CES për shkak të shqetësimeve në zhvillim të shëndetit publik në lidhje me COVID-19”, ka thënë Kamran Mumtaz, një zëdhënës i Meta, kompania e njohur më parë si Facebook.

“Ne do të marrim pjesë virtualisht sa më shumë që të jetë e mundur dhe do të vazhdojmë të bashkëpunojmë me CTA rreth CES, e cila mbetet një ngjarje e rëndësishme për Meta-n, klientët tanë dhe partnerët e industrisë”, shtoi Mumtaz, duke iu referuar Shoqatës së Teknologjisë së Konsumatorit, e cila organizon ngjarjen.

Disa media, duke përfshirë Verge dhe CNN, kanë filluar gjithashtu të anulojnë planet e tyre për të mbuluar personalisht CES, pasi shumë prej tyre tashmë kishin planifikuar të dërgonin ekipe më të vogla se zakonisht.

Edhe përpara se kompanitë të fillonin të tërhiqeshin këtë vit, CES pritej të ishte një ngjarje më e vogël se zakonisht, por CTA konfirmoi të mërkurën se nuk ka plane të heqë dorë nga frekuentimi personal.

Në vend të kësaj, ajo planifikon të zbatojë masa sigurie, duke përfshirë mandatet e vaksinave dhe kërkesat e maskave dhe testimit.

CES do të ketë gjithashtu komponentë online për kompanitë dhe pjesëmarrësit që nuk do të shkojnë personalisht. 

Related posts

Rama: Vitin e ardhshëm do të çojmë në orbitë dy satelitë, “Albania 1” dhe “Albania 2”

D V

Manuali me nënshkrimin e Steve Jobs u shit për 800 mijë dollarë

Redaksia

Samsung The Wall 2021 është tani i disponueshëm edhe në Shqipëri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More