Agjencia Zhurnal.mk.

Kompania skoceze përdor mbetjet e uiskit si lëndë djegëse për kamionët

Edhe pse uiski është diçka që nuk duhet të shoqërohet me vozitje, një kompani ende e përdor atë në një mënyrë të zgjuar.

 

Prodhuesi skocez i uiskit Glendfiddich përdor produktet e mbeturinave nga procesi i distilimit të uiskit si lëndë djegëse për flotën e tij të kamionëve.

Glendfiddich shet më shumë se 14 milionë shishe uiski në vit, dhe me qëllim të zvogëlimit të emetimeve të karbonit, ka filluar të modifikojë kamionët e tij të shpërndarjes për të qenë në gjendje të përdorin biokarburant të gaztë të prodhuar nga produktet në rënie nga distiluesit e tij. Përdorimi i këtij karburanti krijon emetime të ulëta.

Kompania tashmë ka ndërtuar stacione mbushëse në një distileri në Dufftown në verilindje të Skocisë, të cilat janë krijuar posaçërisht për të kthyer produktet e mbeturinave nga procesi i prodhimit të uiskit në karburant ULCF (Karburant Ultra-i Ulët i Karbonit).

Distileria pretendon se biogazi zvogëlon emetimet e CO2 të kamionëve me më shumë se 95 për qind, dhe grimcat e tjera të dëmshme dhe emetimet e gazrave serrë janë zvogëluar me 99 për qind në krahasim me automjetet e shpërndarjes që përdorin naftë si lëndë djegëse.

Kamionët e modifikuar të përdorur janë në të vërtetë modeli Iveco’s Stralis NP, i cili zakonisht përdor karburant të lëngshëm, raporton reuters.

Glenfiddich dikur shiste produkte të mbetjeve të uiskit për të ushqyer fermerët, dhe tani planifikon të riciklojë të gjitha mbeturinat dhe t’i përdorë ato për një flotë të tërë prej 20 automjetesh shpërndarëse. Aktualisht zotëron tre kamionë të modifikuar të shpërndarjes që përdorin biokarburant dhe transportojnë uiski nga distileria në fabrikën e shisheve dhe paketimit.

Kjo metodë do të përdoret gjithashtu në kompani të tjera. Industria skoceze e uiskit dëshiron të jetë neutrale ndaj karbonit deri në vitin 2040.

Related posts

Së shpejti, Renault Megane E-Tech

D V

Kompania vietnameze Vingroup nis punën në ndërtimin e fabrikës së baterive për vetura elektrike

D V

Porsche 911 Carrera apo BMW M3 Competition?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More