Agjencia Zhurnal.mk.

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Orari i muzikës shtyhet deri në orën 23:00

Ashtu siç edhe u lajmërua më herët nga vetë Kryeministri Rama, Komiteti teknik ka propozuar zgjatjen e orarit të lejuar të muzikës nga 22:00 deri në 23:00n ndërsa masat e tjera mbeten njësoj si më përpara.

 

Ky vendim vjen pas protestave dhe grevës së pronarëve të bareve dhe restoranteve ne Lungomare.

Pronarët e bizneseve në Lungomare kanë pezulluar aktivitetin e tyre për 24 orët e ardhshme, pas protestave dhe përplasjeve me Policinë e Shtetit ditën e djeshme.

Kujtojmë se ata kërkonin që orari i muzikës të shtyhet deri në 00:00, ndërsa kërkojnë që aktivitetin ta zhvillojnë deri në orën 02:00.

Mbrëmjen e kaluar, u zhvillua një aksion policor pasi bizneset në zonën e Lungomares vendosën himnin kombëtar në sinkron me njëri-tjetrin pasi kishte kaluar ora 22:00.

Protesta u pasua me aksionin e policisë që solli katër të shoqëruar, mes tyre edhe një grua.

Një prej punonjësve të policisë shoqëroi me forcë administratoren e një lokali në Lungomare duke e futur me forcë në furgon. Menjëherë pas këtij aksioni, pronarët dhe administratorët e lokaleve iu drejtuan drejtorisë së policisë duke protestuar për lirimin e të shoqëruarve. Policia vendosi të lirojë të shoqëruarit rreth orës 4 të mëngjesit, ndërsa ende nuk ka ndryshim vendimi për kërkesat e tyre.

Policia bërë me dije se administratori i një subjekti në Vlorë është gjobitur me 1.000.000 lekë dhe është proceduar penalisht se bashku me dy të tjerë sepse kundërshtuan mbylljen e muzikës në orën 22:00.

Related posts

Lulzim Basha: Arrestimi i kryebashkiakut të Lushnjes një fillim i mbarë

N E

Televizioni gjerman dokumentar për gjallesat e egra në Shqipëri: Thesare natyrore të pazbuluara

D V

Borë në Vermosh e Theth, ARRSH apel shoferëve

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More