Agjencia Zhurnal.mk.

Komisioni i Venecias rrëzon Metën dhe opozitën, lë në fuqi zgjedhjet e 30 qershorit 2019

Komisioni i Venecias lë në fuqi zgjedhjet e 30 qershorit 2019 dhe nuk e këshillon Gjykatën Kushtetuese t’i përsërisë ato.

 

Në dokumentin i cili zyrtarisht do të miratohet nesër nga vetë Komisioni, thuhet se bojkoti i partive (siç bëri PD në 2019) nuk është arsye që zgjedhjet të mos mbahen çdo 4 vjet siç është periodiciteti i tyre.

Mendimi Komisionit të Venecias ju kërkua nga Gjykata Kushtetuese pasi ajo po shqyrton një padi të shoqatave të bashkive të drejtuar nga Voltana Ademi.

Padia kërkonte pavlefshmërësinë e zgjedhjeve, me argumentin se presidenti i Republikës e anuloi dekretin për mbajtjen e tyre, në kushtet kur Opozita bojkotoi, dhe në gjysmën e bashkive nuk kishte garë.

Related posts

Performanca 9 mujore e Portit të Durrësit/ Rriten volumet me +18,67% dhe të ardhurat me +24, 67%

D V

Basha: Dhimbje dhe trishtim për ngjarjen e sotme në Deçan

D V

Bashkëpunimi me Kuvendin, Nikolla pret përfaqësues të agjencive të OKB-së

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More