Agjencia Zhurnal.mk.

Kombet e Bashkuara: Prishja e digës në Ukrainë, rrezikon sigurinë globale ushqimore

Për Kombet e Bashkuara, prishja e digës në lumin Dnipro në Ukrainë do të ketë ndikim të madh në sigurinë botërore ushqimore.

Pas kësaj ka të ngjarë që të ketë rritje të çmimit të ushqimit, për shkak të problemeve me të korrat në atë zonë, raporton CNN, përcjell KlanKosova.tv.

“Kjo është një shportë buke, që do të shkojë drejt Detit të Zi, Krimesë. Kjo është një shportë buke jo vetëm për Ukrainën, por për botën”, ka thënë Martin Griffthis, shef i Ndihmave në Kombet e Bashkuara.

“Dhe është pothuajse e pashmangshme që ne do të kemi probleme të mëdha me korrjen dhe mbjelljen dhe korrjen e ardhshme. Ajo me të cilën do të përballemi është pothuajse në mënyrë të pashmangshme, por ende e pa llogaritur qartë, është një ndikim i madh në sigurinë globale të ushqimit”.

Related posts

Letonia ndalon importet e produkteve bujqësore ruse dhe bjelloruse

Xh M

Europol godet rrjetin e trafikantëve të njerëzve në Gjermani, Belgjikë dhe Francë! Arrestohen 19 persona, mes tyre edhe “koka e grupit”

Xh M

Tensionet në Lindjen e Mesme, rebelët Houthi sulmojnë qytetin izraelit, nuk ndalojnë goditjet ndaj anijeve në Detin e Kuq

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy