Agjencia Zhurnal.mk.

Koka e gjigante e gruas shikon drejt New Yorkut, skulptura 72 metërshe bën thirrje për “heshtje”

Skulptura gjigante e kokës së gruas prej 72 metrave e vendosur në brigjet e New Jersey, që duket sikur u thotë të “heshtin” fqinjëve – New Yorkut, ka bërë që banorët lokalë të kenë opinione të ndryshme për këtë.

 

Artisti nga Barcelona, Jaume Plensa, 66-vjeç, këmbëngul që mesazhi nuk i dedikohet banorëve të “zhurmshëm” të New Yorkut, por ka bërë thirrje të heshtin dhe të dëgjojnë zhurmën e ujit të flet me ta.

“Uji, që lëviz, prodhon një tingull të veçante, shumë të veçantë”, tha ai gjatë një interviste dhënë për neëyork.com.

Koka e bardhë shikon në drejtim të liqenit dhe ndërtesave të larta pranë brigjeve të Newportit. Qëndron pikërisht në drejtim të rrugës Greenëich Village dhe gjendet rreth 6.5 kilometra larg Statujës së Lirisë ndryshe i njohur si “gardiania e qytetit”.

Related posts

Gjiganti amerikan Walmart në hall të madh, tërheq nga tregu lodrën që këndon për kokainë dhe përdor fjalë vulgare

D V

Pamje të mahnitshme të ‘rrjetës’ së fluskave spirale që balenat krijojnë për të kapur ushqimin

D V

Aksident i çuditshëm në Kroaci: Një çift i dashuruar ra në një pus, u shpëtuan nga mysafirët e dasmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More