Agjencia Zhurnal.mk.

Kojabashev: Nisma për Referendum nuk do pengojë përmbushjen e obligimeve nga Shkupi

Shkup, 14 shtator – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Bullgarisë, Kostadin Kojabashev konsideron se nisma për referendum në Maqedoni të Veriut kundër Marrëveshjes me Bullgarinë nuk do të paraqesë pengesë në përmbushjen e obligimeve që i ndërmori Shkupi, sepse, siç thotë ai, kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi e hodhi poshtë nismën si jokushtetuese.

 

“Nga kjo pikëpamje, për momentin nuk konsiderojmë se kjo çështje do të jetë aktuale, sepse partitë politike E majta dhe VMRO-DPMNE tani për tani e kontestojnë këtë vendim në hapësirën publike, por nga aspekti juridik, ajo është tërësisht e paluhatshme”, deklaroi Kojabashev, ndërkaq transmeton BNR.

Ministria e Punëve të jashtme e Bullgarisë informoi se më 12 shtator anëtarët e palës bullgare të Komisionit të përzier historik para ministrive për arsim dhe shkencë dhe për punë të jashtme i prezantuan rezultatet nga puna e Komisionit nl fushën e arsimit.

Siç transmetoi BNR, Ministria ka kumtuar se kanë filluar përgatitjet për implementim të marrëveshjeve.

Related posts

Sali: Nesër vendoset për heqjen e maskave

D V

Moti sot i ngrohtë dhe me temperatura deri 38 gradë

Z.H

Besa sfidon Kovaçevskin: Prano zgjedhje dhe e shohim kush ka shumicë në Kuvend

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More