Agjencia Zhurnal.mk.

Kohëzgjatja optimale e procesit të urinimit

Shumica prej nesh nuk mendojnë shumë se sa kohë shpenzojmë në tualet, por ekspertët e shëndetit kanë nxitur njerëzit të marrin parasysh rregullin “21 sekonda”.

 

Një ekip shkencëtarësh nga Georgia Tech zbuloi se shumica e gjitarëve zbrazin fshikëzën e tyre në rreth 21 sekonda.

Studiuesit pohojnë se kjo kornizë kohore mund të jetë një mjet i dobishëm për njerëzit që të gjurmojnë zakonet e tyre të fshikëzës.

Infermierja Janis Miller shpjegoi se nëse koha juaj e urinimit është më e gjatë ose më e shkurtër se 20 sekonda, mund të jeni duke marrë shumë kohë ose duke shkuar shumë shpesh në tualet.

“Nëse vëreni se pothuajse gjithmonë urinoni për më pak ose më shumë se 20 sekonda, pyesni veten: A po pini shumë ujë apo jo mjaftueshëm? A shkoni në tualet më shpesh seç duhet? Përgjigjet tuaja mund t’ju ndihmojnë të rregulloni zakonet tuaja”, tha ajo.

Related posts

A është vërtet e gabuar të lani flokët shpesh?

D V

Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

D V

Duhani dhe mënyra e pashëndetshme e jetesës faktorë kryesorë për vdekshmërinë në vend

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More