Agjencia Zhurnal.mk.

Kjo pije zhduk efektin e alkoolit dhe relakson muskujt, të gjithë e mbani në frigorifer

Një kavanoz me turshi vazhdimisht e mbajnë në frigorifer shumica e njerëzve, por jo të gjithë e dinë se “lëngu i thartë” është një thesar i shëndetit

 

Pas një gote uiski, merret një gotë ujë nga kavanozi me kastravecë turshi, dhe ky specialitet quhet “pickleback”, thotë një nga banakierët më të mirë në botë Chanel Adams, transmeton Telegrafi.

Në shumë bare amerikane, ky është pikërisht specialiteti i shtëpisë. Kjo “shpikje” nuk është e rezervuar vetëm për SHBA-të. Rusët pinë lëngun e kësaj turshie me vodka, ndërsa në Meksikë kombinohet me tekila.

Arsyeja është se zbut alkoolin, ndërsa disa të tjerë thonë edhe mahmurllëkun.

Shkrimtari dhe pronar i barit në Nju-Jork, Toby Cecini, e ka përshkruar përvojën e tij me të shtënat që i vunë zjarrin Shteteve të Bashkuara si të shkëlqyer.

Ai pinte ujin e kastravecëve turshi me çdo uiski që porosiste dhe, përveç faktit që nuk ishte ende i dehur, të nesërmen në mëngjes ndihej shumë më mirë.

“Pickleback” është gjithashtu pihet me burbon dhe, sipas Toby Cecinit, kombinimi i aromës së tymit dhe i notave të tharta plotësohen në mënyrë të përkryer.

Lëngu i kastravecëve turshi ka përfitime shtesë – zvogëlon kontraktimet e muskujve, rrit sasinë e elektroliteve në trup, hidraton dhe vret bakteret e dëmshme në stomak.

Related posts

Ecja në gjumë – makth i natës

D V

Pse patjetër duhet të përdorni vitaminë C dhe cila është forma e duhur?

D V

Dr. Musa Krasniqi, gjinekologu i shkathët shqiptar që po lë gjurmë në historinë e mjekësisë daneze

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More