Agjencia Zhurnal.mk.

Kjo është Audi e re RS3 me 400 kuaj/fuqi

Prodhuesi gjerman ka publikuar foto dhe detaje teknike të versionit të ri më të fuqishëm të modelit të tij kompakt.

 

Me premierën në internet të RS3 Sportback dhe RS3 Sedan, Audi ka përmbledhur ofertën e gjeneratës së re A3.

Të dy veturat kanë një dizajn edhe më agresiv në krahasim me paraardhësit e tyre, dhe poshtë kapakut ka ende një motor benzinë ​​turbo me 2.5 me 5 cilindra.

Dizajni i jashtëm përmban drita të reja LED, si dhe deflektorë të mëdhenj të ajrit në pjesën e përparmë.

Një kënaqësi e veçantë janë rrotat e aliazhit të errët 19 inç me goma Pirelli P Zero Trofeo R.

Ashtu siç i përshtatet një modeli të tillë, pjesa e pasme e automjetit zbukurohet me një shpërndarës masiv dhe përfundime të mëdha të sistemit të shkarkimit RS Sport.

Nga ana tjetër, pjesa e brendshme është përmirësuar me Alcantara dhe detaje të kuqe sportive, dhe paneli i kontrollit është digjitalizuar plotësisht me dy ekrane, një ekran 12.3 inç në panelin e instrumenteve dhe një ekran qendror të një sistemi multimedial 10.2 inç.

Nën kapak është një TFSI 2.5 litërsh me pesë cilindra që në RS3 Sportback dhe Sedan prodhon saktësisht 400 kuaj fuqi (294 kW), të disponueshëm 5,600-7,000 rpm.

Çift rrotullues maksimal është 500 Nm dhe është në dispozicion për shoferin 2,250-5,600 rpm. Kjo është 20 Nm më shumë se gjenerata e mëparshme.

Fuqia transmetohet në të 4 rrotat përmes një transmetimi të përparuar të automatizuar me 7 shpejtësi me tufë të dyfishtë.

Audi deklaron se të dy versionet RS3 përshpejtohen nga një vend në të njëqindtën në 3.8 sekonda, që është 0.3 sekonda më mirë se gjenerata në ikje.

Shpejtësia maksimale është e kufizuar në mënyrë elektronike në 250 në orë, por kufiri mund të rritet në 280 apo edhe 290 km / orë, në rastin e paketës opsionale RS Dynamic.

Audi RS3 i ri arrin në sallonet evropiane në gusht.

Çmimi fillestar i rekomanduar është 60,000 euro për Sportback, ose 62,000 euro për variantin Sedan. 

Related posts

Zbulohet Skoda Slavia, model ka ngjallur interes të madh në shumë vende të botës

D V

Mbi 150 shoferë u gjobitën në Holandë – ata regjistruan aksidentin me celularët e tyre

D V

Vetura “futuristike” Lancia Stratos Zero rrugëve të Milanos gjatë të 70-ve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More