Agjencia Zhurnal.mk.

Kjo batanije për makinat elektrike ndihmon në ruajtjen e performancës së baterisë

Mbulimi i një makine elektrike të parkuar me një batanije të posaçme që rregullon temperaturën mund të ndihmojë në mbajtjen e baterisë së saj në gjendje të mirë.

Kur një automjet elektrik është i parkuar jashtë ose në një garazh pa ngrohje, temperatura e tij mund të ndryshojë në mënyrë dramatike nga dita në natë dhe nga stina në stinë, nga temperaturat e ftohta të ngrirjes deri në mbi 40 gradë Celsius, në varësi të vendit ku ndodhet në botë, transmeton Telegrafi.

Por për të qëndruar në gjendje optimale, bateritë litium-jon që fuqizojnë makinat elektrike duhet të ruhen midis 15 gradë Celsius dhe 35 gradë Celsius. Kjo gamë është gjithashtu optimale për karikim dhe shkarkim.

Shumica e baterive kanë kapacitete termorregullimi për t’i mbajtur ato brenda një diapazoni të sigurt të temperaturës kur janë në përdorim, por kjo zbraz energjinë që mund të përdoret ndryshe për vozitje dhe nuk bën asgjë për makinat e palëvizshme.

Kështu Kehang Cui në Universitetin e Shanghai Jiao Tong, Kinë dhe kolegët e tij kanë zhvilluar një batanije që synon të rregullojë temperaturën e një makine elektrike, duke i mbajtur bateritë e saj në performancën maksimale.

Batanija përmban një shtresë të jashtme të bërë nga silici dhe nitrid bor, i cili reflekton nxehtësinë dhe rrezet e diellit, ndërsa një shtresë e brendshme e bërë nga alumini kap nxehtësinë për të mbajtur temperaturën e makinës konstante. Në teste, ekipi zbuloi se mund të ftohte një automjet elektrik me 8 gradë Celsius në një ditë të nxehtë, krahasuar me temperaturën e jashtme dhe e ngrohi atë me 7 gradë Celsius gjatë natës.

Related posts

Porsche 911 GT3 RS pritet të rregullojë problemet e vonesave të linjave ajrore

D V

A mund t’i hiqet patenta e shoferit këmbësorit të dehur?

D V

Koha është thelbësore – çfarë ndodh nëse veturën me naftë e mbushni me benzinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy