Agjencia Zhurnal.mk.

Kinë, turmat e zemëruara nga bllokimet antivirus kërkojnë dorëheqjen e Presidentit Xi

Protestuesit e zemëruar nga masat e rrepta anti-virus kërkuan që lideri i fuqishëm i Kinës të jepte dorëheqjen, një kritikë kjo e paprecedentë ndërsa autoritetet në të paktën tetë qytete luftuan për të shtypur demonstratat të dielën, të cilat dëshmojnë një kundërshti të rrallë të drejtpërdrejtë për Partinë Komuniste në pushtet.

Policia duke përdorur sprajt piperi, i dëboi demonstruesit në Shangai, të cilët kërkuan dorëheqjen e Xi Jinping dhe përfundimin e sundimit njëpartiak, por disa orë më vonë njerëzit u mblodhën përsëri në të njëjtin vend. Policia shpërndau përsëri demonstratën dhe një gazetar pa protestues të arrestuar duke i marrë me një autobus.

Protestat – të cilat filluan të premten dhe janë përhapur në qytete duke përfshirë kryeqytetin, Pekinin dhe dhjetëra kampuse universitare – janë dëshmia më e përhapur e opozitës ndaj partisë në pushtet në dekada.

Në një video të protestës në Shangai të verifikuar nga Associated Press, brohoritjet kundër Xi, liderit më të fuqishëm që nga vitet 1980, dhe Partisë Komuniste Kineze tingëllonin me zë të lartë dhe të qartë: “Xi Jinping!Jep dorëheqjen! PKK! Jep dorëheqjen!”

Related posts

Tërmet i fortë në Greqi, ku ishte epiqendra

Xh M

Lavrov: Përmasa e tragjedisë në Gaza po nënvlerësohet qëllimisht

Xh M

Shtrëngimet në tregun e naftës, kërkesat e konsumit dhe situata gjeopolitike

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy