Agjencia Zhurnal.mk.

Kinë, stuhia e rërës përkeqëson cilësinë e ajrit në Pekin

Stuhia e rërës ka goditur përsëri Pekinin, kryeqytetin e Kinës, duke çuar në një përkeqësim të madh të cilësisë së ajrit.

 

Kjo është hera e dytë në dy javë që Pekini goditet nga stuhia e rërës e cila po përhapet nën ndikimin e erërave nga Mongolia dhe thatësira në veriperëndim të vendit.

Agjencia e lajmeve Xinhua raportoi se shikueshmëria në Pekin ka rënë në një kilometër.

Qendra e Ekologjisë dhe Monitorimit të Mjedisit të Pekinit njoftoi se indeksi i cilësisë së ajrit në kryeqytet i është afruar kategorisë “së rrezikshme”.

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës tha se Pekini mund të përballet me më shumë stuhi rëre në prill për shkak të kushteve të pafavorshme të motit këtë vit.

Related posts

Pamjet e takimit Putin-Shoigu, shtojnë zërat se gjendja shëndetësore e presidentit rus është shumë e rëndë

D V

Lufta e Parë Botërore dhe mitologjia e rrezikshme e vrasjes së Franc Ferdinandit

Xh M

Netanyahu humb pushtetin në Izrael

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More