Agjencia Zhurnal.mk.

Kinë, stuhia e rërës përkeqëson cilësinë e ajrit në Pekin

Stuhia e rërës ka goditur përsëri Pekinin, kryeqytetin e Kinës, duke çuar në një përkeqësim të madh të cilësisë së ajrit.

 

Kjo është hera e dytë në dy javë që Pekini goditet nga stuhia e rërës e cila po përhapet nën ndikimin e erërave nga Mongolia dhe thatësira në veriperëndim të vendit.

Agjencia e lajmeve Xinhua raportoi se shikueshmëria në Pekin ka rënë në një kilometër.
Qendra e Ekologjisë dhe Monitorimit të Mjedisit të Pekinit njoftoi se indeksi i cilësisë së ajrit në kryeqytet i është afruar kategorisë “së rrezikshme”.

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës tha se Pekini mund të përballet me më shumë stuhi rëre në prill për shkak të kushteve të pafavorshme të motit këtë vit.

Related posts

Të paktën 15 viktima pas sulmit në një shkollë fillore në Teksas

Xh M

BE-ja vendos sanksione ndaj Putinit dhe Lavrovit

D V

Stuhia godet Serbinë, përmbytje në zona të ndryshme të vendit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More