Agjencia Zhurnal.mk.

Kina ua kufizon qasjen të rinjve në videolojëra – vetëm tri orë në javë për të gjithë ata nën moshën 18-vjeçe

Kina ua ka ndaluar nxënësve të shkollave fillore dhe atyre të mesme videolojërat – duke i lejuar që vetëm tri orë në javë të luajnë.

 

Ata do të mund të kalojnë një orë argëtim gjatë të premtes dhe nga një tjetër të shtunën dhe të dielën, transmeton Telegrafi.

E tërë kjo është bërë si kundërpërgjigje ndaj varësisë me videlojëra, ndërkaq autoritetet kineze po e cilësojnë si luftë kundër sëmundjeve sociale – që po i hutojnë dhe izolojnë fëmijët.

Me këtë veprim shpresojnë t’ua rrisin vetëdijen por edhe fokusin në shkolla – duke ua rikujtuar se kanë obligime tjera më të rëndësishme.

Sipas autoriteteve kineze, të rinjtë videolojërat e tyre mund t’i luajnë të premten dhe vikendeve nga ora 20:00 deri më 21:00. Kufiri i këtij kufizimi prek të gjithë ata që janë nën moshën 18-vjeçare. 

Related posts

Inteligjenca artificiale, droni autonom fiton garën ndaj dy pilotëve

D V

“E drejta për të riparuar” lëvizja që po fiton fuqi në SH.B.A. dhe Evropë

D V

Të gjithë përdoruesit që duan të kenë qasje ekskluzive në “story” të caktuara, duhet të jenë parapagues të Instagram

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More