Agjencia Zhurnal.mk.

Kina rithekson angazhimin në rrugën e zhvillimit paqësor

Një zëdhënës i ushtrisë kineze ritheksoi të martën përkushtimin e vendit në rrugën e zhvillimit paqësor dhe kritikoi Japoninë për zmadhimin e të ashtuquajturit “kërcënim nga Kina”.

Wu Qian, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të Kinës, i bëri komentet në përgjigje të një pyetjeje lidhur me librin e bardhë “Mbrojtja e Japonisë 2022” të publikuar nga Tokioja javën e kaluar.

Wu tha se libri i bardhë shpërfill faktet dhe është plot me paragjykime, duke e zmadhuar qëllimisht të ashtuquajturin “kërcënim nga Kina” dhe duke ndërhyrë rëndë në punët e brendshme të Kinës.

Pala kineze shpreh kundërshtimin e vet të fortë dhe i ka paraqitur pakënaqësinë e vet serioze palës japoneze, theksoi ai.

Kina është e përkushtuar në rrugën e zhvillimit paqësor dhe ndjek një politikë ushtarake që ka natyrë mbrojtëse dhe një udhëzues strategjik ushtarak të mbrojtjes aktive, tha Wu.

Sipas tij, struktura e mbrojtjes e Kinës synon të ruajë sovranitetin, sigurinë dhe interesat e zhvillimit të saj dhe të ofrojë më mirë produkte të sigurisë publike për bashkësinë ndërkombëtare.

Zëdhënësi e kritikoi Japoninë për përpjekjet për ta rishikuar kushtetutën e vet pacifiste, për të rritur ndjeshëm buxhetin e mbrojtjes dhe për të zhvilluar aftësitë sulmuese.

Wu theksoi se çështja e Tajvanit është thjesht një punë e brendshme e Kinës, ku nuk lejohet ndërhyrja e huaj. Ishujt Diaoyu dhe ishujt e tjerë të lidhur me ta kanë qenë gjithmonë pjesë e territorit të Kinës, tha ai, duke shtuar që Kina ka sovranitet të padiskutueshëm mbi ishujt në Detin e Kinës Jugore dhe ujërat përreth tyre.

Ushtria kineze ka vendosmërinë, aftësinë dhe besimin për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit, për të mbrojtur të drejtat e interesat detare dhe për të ruajtur paqen e qëndrueshmërinë në rajon, tha ai.

Wu i kërkoi Japonisë të reflektojë mbi historinë e saj të agresionit, të ndalojë fjalët e veprimet e gabuara për çështjet përkatëse dhe të fitojë besimin e fqinjëve të vet aziatikë e të bashkësisë ndërkombëtare me veprime konkrete.

Related posts

Shpërthen bomba në stacionin e trenit në Mynih të Gjermanisë

N E

“Lancet”: Provat tregojnë se vaksina mRNA e Kinës për COVID-19 është e sigurt dhe efektive

Z.H

Kinë, qeveria mobilizohet pas tragjedisë së rrëzimit të avionit me 132 viktima

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More