Agjencia Zhurnal.mk.

Kina pritet të lëshojë në hapësirë raketën e parë hibride

“Long March-6A”, raketa e parë kineze bartëse, me një motor hibrid me lëndë djegëse të ngurta dhe të lëngshme, do të bëjë fluturimin e saj të parë gjatë këtij viti.

Deklarata u bë nga Akademia e Korporatës së Shkencës dhe Teknologjisë Hapësinore të Kinës (CASC), sipas së cilës, ajo do të ketë një numër të ndryshueshëm të motorëve të karburantit të lëngshëm dhe të ngurtë, për të arritur nivele të ndryshme të kapacitetit të transportit që synojnë efikasitetin, shkruan “Xinhua”.

Raketa ka një shkallë më të madhe automatizimi, si dhe mund të monitorojë dhe diagnostikojë problemet e saj të mundshme.

Related posts

Nga këndet e lojërave në marshime, fëmijët e Rusisë po përgatiten për luftë

Xh M

Deputetja shqiptare në Mal të Zi shpërthen për sulmin në Kosovë

Xh M

Nderoi nazistin ukrainas në prani të Zelenskyt, kërkon falje zyrtari kanadez: Ishte iniciativë e imja personale

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!