Agjencia Zhurnal.mk.

Kina është e gatshme ta ndihmojë Indinë për të luftuar valën e dytë të pandemisë së COVID-19

Kina është e gatshme të sigurojë mbështetje dhe ndihmë për Indinë në luftën kundër valës së re të pandemisë së COVID-19 atje, sapo pala indiane të bëjë kërkesa specifike, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin të hënën gjatë një konference të rregullt shtypi.

Numri i të infektuarve nga COVID-19 në Indi i kaloi 17 milionët të hënën, me një shifër të re të lartë prej 352 991 rastesh të reja të regjistruara në 24 orët e fundit, tha Ministria indiane e Shëndetësisë.

Kjo ishte dita e pestë radhazi me mbi 300 000 raste ditore të regjistruara.

Wang tha se pandemia e COVID-19 është një sfidë globale dhe të gjitha vendet duhet të bashkëpunojnë, duke bërë thirrje për një kanal efektiv komunikimi për të ndihmuar në shpërndarjen e vaksinave të COVID-19.

“Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të siguruar qasje të barabartë në vaksinat e COVID-19,” shtoi Wang.

Related posts

Siri, fiset arabe sërish filluan aksione kundër organizatës terroriste PKK/YPG në Deir ez-Zor

Xh M

Giorgia Meloni po tregohet e moderuar

Xh M

Nga këndet e lojërave në marshime, fëmijët e Rusisë po përgatiten për luftë

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!