Agjencia Zhurnal.mk.

Kim: Të hapen negociatat para fundit të vitit, mbështesim Ballkanin e Hapur

Shkup, 29 tetor – Ambasdadorja e SHBA-ve në Shqipëri Yuri Kim ka deklaruar se mbështet hapjen e negociatave për vendet e Ballkanit Perëndimor (Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut), para fundit të vitit 2021.

 

Ambasdadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka deklaruar se mbështet hapjen e negociatave për vendet e Ballkanit Perëndimor (Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut), para fundit të vitit 2021.

Ajo thotë se SHBA mbështet edhe nismën e Ballkanit të Hapur, duke theksuar se pjesë e kësaj nisme duhet të bëhen të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Përkushtimi ndaj Ballkanit Perëndimor mbetet i fortë, duke mbështetur hapjen e negociatave para fundit të vitit 2021. Mbështesim “Ballkanin e Hapur” që duhet të jetë i hapur për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nisma të tjera  që promovojnë integrimin rajonal”, shkruan Yuri Kim.

Related posts

KShZ-Maqedoni: Votuesit nuk mund të identifikohen për shkak të shenjave të këqija të gishtave (drejtpëdrejt)

D V

Sheqerinska: Zaev gaboi që e ndërlidhi mandatin e tij me rezultatin në zgjedhjet lokale

D V

Komiteti i Helsinkit me një zyrë të hapur për raportimin e shkeljeve të së drejtës së votës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More