Agjencia Zhurnal.mk.

Kim Kardashian reagon ndaj luftës Izrael-Palestinë: Zemra ime është e thyer

Kim Kardashian bëri thirrje për “dhembshuri ndaj viktimave të pafajshme” në mes të sulmeve terroriste të Hamasit në Izrael.

“Një mesazh për miqtë dhe familjen time hebreje. Unë të dua. Unë të mbështes ty. Kam dëgjuar se sa e frikësuar ndihesh gjatë kësaj kohe dhe dua që ta dish se nuk je vetëm në këtë”, shkroi ajo përmes Instagramit të mërkurën.

“Zemra ime është thyer duke parë videot e këtyre foshnjave dhe familjes duke u terrorizuar dhe vrarë para gjithë botës!”, vazhdoi ajo.

Foto: Getty Images

“Si qenie njerëzore me zemër, si mund të mos jetë dikush i shkatërruar nga këto imazhe të tmerrshme që ne nuk do të mund t’i shohim kurrë?”, shtoi ylli në shkrimin e saj.

Hamasi, një organizatë terroriste palestineze, kreu një sulm pranë Rripit të Gazës të shtunën në mëngjes, i cili rezultoi në vdekjen e mbi një mijë qytetarëve, fëmijëve dhe ushtarëve.

Izraeli dhe Hamasi kanë qenë në konflikt për gati një dekadë për të mbajtur kontrollin e Gazës, por sulmi gjatë fundjavës shënoi sulmin më vdekjeprurës në gjysmë shekulli.

Izraeli që atëherë ka nisur sulmet e veta ajrore. Vlerësohet se mbi një mijë palestinezë janë vrarë si hakmarrje.

Ndërsa historia komplekse mes izraelitëve dhe palestinezëve vazhdon të thellohet, Kardashian, 42 vjeç, tha se “terrorizmi brutal” që po ndodh jashtë shtetit po shkakton “vuajtje” në të dyja palët pasi qytetarët paguajnë “çmimin më të madh” për luftën në vazhdim.

“Pavarësisht se nga cila anën jeni ju, apo si jeni shkaktuar nga tmerret e këtyre ditëve të fundit, zemrat tona duhet të kenë gjithmonë vend për dhembshuri ndaj viktimave të pafajshme të kapur në kryqëzime të luftës për pushtetin, politikën, feja, raca dhe etnia”, ka shkruar ajo.

Themeluesja e “Skims” tha gjithashtu se ajo dhe familja e saj “po luten për kthimin e sigurt të pengjeve” dhe “për paqen për të gjithë të pafajshmit”.

Foto: Hatem Ali/AP

Kardashian, e cila është gjysmë armene, përdori gjithashtu postimin e saj për të tërhequr vëmendjen te njerëzit që janë “viktima të një spastrimi etnik” në Armeni.

“Ata në këtë moment po vuajnë gjithashtu nga një krizë ekstreme humanitare, dhe ka ende të burgosur lufte që mbahen robër ose të zhdukur”, shkroi ajo.

Deklarata e yllit vjen pasi motra e saj Kylie Jenner mori një reagim të ashpër për postimin e një grafike pro-izraelite në InstaStory.

“Tani dhe gjithmonë ne qëndrojmë me popullin e Izraelit!”, shkruhej në postimin e Jenner që ngjalli reagime.

Related posts

Adriana Lima zgjedh një pamje natyrale teksa rikthehet në tapetin e kuq në Mynih, pasi bëri bujë me paraqitjen në premierën e ‘Hunger Games’

D V

Gani Gërmia, Bucit: Më gënjeshtar, më i pabesë se ti nuk ka

D V

Abbey Clancy sjell fotografi të mrekullueshme para se të shkonte në “British Fashion Awards”

D V