Agjencia Zhurnal.mk.

Kievi sulmohet me raketa

Kryeqyteti ukrainas, Kiev, është sulmuar nga Rusia me raketa, thotë kryebashkiaku i qytetit, Vitali Klitschko.

 

Sipas tij, mes atyre që u goditën janë edhe dy ndërtesa banimi në rrethin qendror, Pechersk. Ai tha se disa raketa ruse janë rrëzuar me sukses, dhe se ekipet e shpëtimit janë në vendin e ngjarjes.

Ky sulm po ndodhë derisa liderët botërorë janë mbledhur në Bali të Indonezisë në samitin e G20-tës, apo grupit të vendeve më të industrializuara, ku kanë dënuar pushtimin rus të Ukrainës.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u tha liderëve botërorë, përmes video-lidhjes, se koha për t’i dhënë fund luftës së Rusisë në Ukrainë është “tani”.

Kjo është hera e parë që G20-ta takohet prej se Rusia ka nisur pushtimin në fund të shkurtit./REL

Related posts

Mbi 10,000 njerëz presin evakuimin në aeroportin e Kabulit

Redaksia

Franca lëshon dy satelitë të tjerë në hapësirë, një prej tyre ushtarak

Z.H

Dhjetëra të vdekur në trazirat në Afrikë të Jugut

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More