Agjencia Zhurnal.mk.

Kia po zhvillon një gjeneratë të re të automjeteve ushtarake me hidrogjen

Dhe ndërsa Hyundai është një nga përkrahësit më aktivë të shtytjes së hidrogjenit, Kia vetëm tani ngadalë po përfshihet në garë.

 

Dhe kjo krejt papritur. Ajo do të pasurojë programin e saj të pasur ushtarak me një linjë të re automjetesh, por të mundësuar nga hidrogjeni, raporton blogu The Korean. Vetëm atëherë Kia do të prezantonte një automjet personal me hidrogjen, dhe kjo duhet të ndodhë deri në vitin 2028, plot dhjetë vjet pasi Hyundai prezantoi Nexo me hidrogjen.

Konfirmimi erdhi nga kreu i kompanisë Song Ho-sung, ku tha se Kia do të përqëndrohej në përdorimin e shtytjes së hidrogjenit në segmentin ushtarak për automjete shumëfunksionale dhe gjeneratorë të energjisë, dhe vetëm atëherë teknologjia do të ofrohej në programin e makinave të pasagjerëve.

Krejtësisht e papritur, veçanërisht pasi Hyundai Vision FK, një atlet hidrogjeni që përdor bazën Kia Stinger, sapo është zbuluar. Dhe me 680 kuaj fuqi, katër sekonda deri në 100 km / orë dhe 600 km, kjo tashmë tingëllon shumë konkurruese.

Related posts

Evakuimet nga Kabuli deri në minutën e fundit, thotë SHBA-ja

D V

Izraeli arreston të afërmit e të burgosurve palestinezë të arratisur

D V

Mijëra persona protestojnë në Francë kundër pasaportës shëndetësore të COVID-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More