Agjencia Zhurnal.mk.

Këto katër ushqime ju duhen kur keni probleme me tretjen

Këto ushqime rekomandohen pasi ato janë të ulëta në fibra dhe treten lehtësisht

 

Dieta e rekomanduar nga mjekët dhe nutricionistët për njerëzit me dispepsi akute në gjuhën angleze quhet BRAT sipas inicialeve të ushqimeve që përfshijnë: banane, oriz të bardhë, salcë molle dhe çaj ose tost

“Dieta BRAT është e dobishme sepse është e butë, lehtësisht e tretshme dhe nuk përmban shumë yndyrë ose aromë, gjë që është thelbësore sepse nuk do të shkaktojë të vjella,” shpjegon James Elder, një internist në Texas Health Southwest Fort Worth.

Ushqime të tjera të lehta, të buta që mund të zëvendësojnë banane, oriz të bardhë dhe dolli, dhe salcë molle janë kreker, bollgur, vezë, pulë pa lëkurë.

Ushqimet që duhen shmangur janë ushqime të yndyrshme dhe të skuqura, ushqimi i pasur me fibra si frutat dhe perimet e papërpunuara, alkooli dhe kafeina.

Related posts

Speci i kuq ngre imunitetin dhe është gjithashtu i mirë për dietë

D V

Ushqimet që i shërbejnë shëndetit të mushkërive

D V

Pijet më të mira për një metabolizëm të shpejtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More