Agjencia Zhurnal.mk.

Këto janë vendet europiane që mund të preken nga sulmet bërthamore

Shkup, 23 Shtator – Një sulm i mundshëm bërthamor rus në territorin e Ukrainës do të krijojë rrezik për të gjitha vendet e rajonit të Detit të Zi. Kjo u njoftua të enjten, më 22 shtator, nga një përfaqësues i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, gjeneralmajor Vadym Skibitsky, në një koment për kanalin televiziv ITV News.

 

Sipas tij, presidenti rus Vladimir Putin po shqyrton seriozisht mundësinë e një lufte bërthamore.

“Shpërthimi i armëve bërthamore taktike do të prekë jo vetëm Ukrainën, por edhe rajonin e Detit të Zi. Ne kujtojmë historinë e Çernobilit. Ndoshta do të kemi një tjetër katastrofë në territorin tonë, në Evropën Lindore”, tha Skibitsky.

Ai shtoi se pasojat e përdorimit të armëve bërthamore mund të prekin veçanërisht Poloninë, Turqinë dhe Bullgarinë.

Kujtojmë se më 21 shtator, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi jo vetëm një mobilizim të pjesshëm në Rusi, por edhe një herë filloi të kërcënojë me armë bërthamore.

Në përgjigje, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, shprehu mendimin e tij se përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia është me pak gjasa. Megjithatë, ai e kupton se të gjitha rreziqet duhet të merren parasysh.

“Ndoshta Rusia do të përdorte armë bërthamore kundër Ukrainës. Ata do të përpiqen të ndalojnë aktivitetet tona sulmuese dhe të shkatërrojnë shtetin tonë”, tha Skibitsky.

Ai theksoi se ky është një rrezik edhe për vendet e tjera.

Related posts

BDI: Protestat zbuluan kush është pro dhe kundër BE-së

Xh M

Mickoski: Urgjentisht kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

Z.H

Schallenberg: Mendoj se është tepër vonë hapje e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More