Agjencia Zhurnal.mk.

Këto dy gjëra shumë shoferë i bëjnë në semafor, por ato janë të dëmshme dhe mund t’ju ​​kushtojnë shtrenjtë

Ndërsa qëndrojnë në një semafor, shumë shoferë kanë zakon të lënë veturën në ingranazh, domethënë, të lënë veturën në marshin e parë.

 

Ju nuk duhet ta bëni këtë sepse mund të dëmtojë marshin tuaj.

Susta në marshin tuaj nuk është krijuar për të përballuar një forcë të tillë për një kohë të gjatë dhe mund të konsumohet shumë më shpejt ose të prishet.

Kurdoherë që keni nevojë të ndaloni veturën, lëreni marshin tuaj në pozicion neutral dhe shtypeni frenën.

Një zakon tjetër i zakonshëm është të mbash dorën në kutinë e shpejtësisë.

Ergonomikisht, është në vendin më të mirë dhe shumë preferojnë të mbështesin dorën e djathtë në kutinë e shpejtësisë kur vozisin.

Kjo nuk është e mirë sepse krijoni presion mbi ingranazhin tuaj. Kjo forcë mund të dëmtojë transmetimin, kështu që shmangni këtë zakon.

Pra, mos e mbani dorën në kutinë e ingranazhit.

Related posts

Lotus paralajmëron katër modele të reja të veturave elektrike

D V

Hyundai ka prezantuar një veturë sportive me 690 kuaj/fuqi dhe planet teknologjike

D V

Lamborghini prezantoi Aventador Ultimae – 100 km/h për 2.8 sekonda

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More