Agjencia Zhurnal.mk.

Këshilltarët e Scholz e Macron sot në Kosovë, takohen me Kurtin dhe Vuçiç

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak i shoqëruar nga dy këshilltarë të Gjermanisë dhe Francës do të vizitojnë të premten Prishtinën dhe Beogradin.

 

Brukseli ka njoftuar se tre zyrtarët evropianë do të zhvillojnë takime të ndara me kryeministrin Kurti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Kancelari gjerman Olaf Sholc dhe presidenti francez Emanuel Makron njoftuan se kanë angazhuar këshilltarët e tyre për politikën e jashtme për të asistuar në punën e Lajçak në dialogun për normalizim marrëdhëniesh mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kurti ka thënë se Kosova mirëpret angazhimin e Gjermanisë dhe Francës në këtë proces.

Related posts

Osmani: Do ta forcojmë sundimin e ligjit dhe fuqizojmë rolin e gruas

adijanzh

484 raste aktive me COVID-19

D V

347 raste aktive me coronavirus në Kosovë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More