Agjencia Zhurnal.mk.

Këshilla shëndetësore praktike gjatë yndyrimit të mëlçisë

Përmbajtja e yndyrës në mëlçi në një farë mase konsiderohet normale. Nëse përqendrimi i yndyrës në qelizat e mëlçisë bëhet shumë i lartë mund të jetë një shenjë e sëmundjes së mëlçisë yndyrore.

 

Yndyrat mund të jenë alkoolike ose joalkoolike. Kjo gjendje është gjithashtu e zakonshme gjatë shtatzënisë.

Shtesa në ushqime me silimarin, angjinare, vitaminë E, zink dhe selen kontribuojnë në funksionimin normal të mëlçisë.

Silymarin (ferrë gomari) – kontribuon në funksionimin normal të mëlçisë.

Silymarin rrit nivelin e glutathioneve në mëlçi, ndërsa glutathioni është antioksiduesi më i rëndësishëm për mbrojtjen e mëlçisë.

Gjethja Angjinare e artichoke kontribuon në funksionimin normal të mëlçisë dhe është veçanërisht e rëndësishme sepse përmban përbërje aktive: acide fenolike dhe esteret e tyre (cinnarine), lactones sesquiterpene dhe flavonoids që zvogëlojnë proceset inflamatore dhe lehtësojnë rigjenerimin e qelizave të mëlçisë.

Vitamina E, zinku dhe selen Vitamina E, zinku dhe seleni ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ.

Barnatorja DNA ANNI FARM ju këshillojnë në drejtim të trajtimit të parandalimit të yndyrimit të mëlçisë.

Kapsula Silimarin Artichoca x30 – Barnatorja DNA Anni Farm (annifarm.com.mk)

Related posts

Për kofshë pa celulit, besojini vajit të rozmarinës; Funksionon më mirë se çdo krem komercial

D V

Pija e cila alkalizon trupin: Për dukje rinore, preventivë kanceri dhe energji tërë ditën!

D V

Kujdes peshën – Probleme të shpeshta me fertilitetin dhe cilësinë e spermës tek meshkujt

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More