Agjencia Zhurnal.mk.

Këshilla që ndihmojnë nëse keni problem me refluksin e esofagut

Valvula e esofagut, e cila e ndan atë nga stomaku, mund të mos arrijë kontraktimin e duhur edhe për shkaqe të ndryshme nga ushqimi. Për këtë arsye duhet të ndërmerren edhe këto masa krahas ushqimit të përshtatshëm:

 

 1. Ndërprisni duhanpirjen, nikotina e çliron muskulin e valvules se esofagut.
 2. Evitoni camcakizat, karamelet..
 3. Mos u shtrini menjehere pas ushqimit. Evitoni konsumin e vakteve vone ne darke.
 4. Evitoni shtrengimin e rrobave apo rripit ne zonen e mesit.
 5. Konsumoni vakte te shpeshta dhe te vogla.
 6. Nese jeni mbi peshe duhet te rrezoni peshen e tepert.
 7. Flini me gjysmen e siperme te trupit pak te ngritur me jastek
 8. Evitoni konsumin e ushqimeve te meposhtme qe nxisin refluksin:
 • ushqime te skuqura dhe shume te yndyrshme
 • menten
 • qumeshtin e yndyrshem
 • varjat
 • cokollaten
 • ushqimet me krem qumeshti apo krem pasticerie
 • ushqimet e gatshme te tipit “fast food”

9. Ushqimet e meposhtme predispozojne acarimin e mukozes se esofagut dhe duhen evituar:

 • agrumet, domatet
 • kafja
 • pijet me kafeine dhe te gazuara
 • caji

10. Ushqimet pikante dhe erzat gjithashtu mund te shkaktojne acarim.

Si te zgjidhni nder grupet e ushqimeve

 • Bulmeti: konsumoni vetem qumesht dhe kos me yndyre te reduktuar.
 • Perimet: evitoni domatet dhe te skuqurat.
 • Fruta: konsumoni molle, pjeper, shalqi, banana, pjeshke, dardhe, mana. Evitoni agrumet, ananasin.
 • Buke & drithra: lejohen ne pergjithesi te gjitha, pervec atyre qe gatuhen me shume yndyre ose shume erza.
 • Mish & nenprodukte: mishi pa dhjam, gjoksi I pules, pula e detit, peshku jane te pranueshme. Evitoni dhjamin, mishin me dhjam, sallamet, panceten.
 • Yndyrna: vetem vaj ulliri cilesor, gjalpe i fresket, gjalpe kokosi, ne sasi minimale.
 • Embelsira: konsumoni embelsira te gatuara me shume pak yndyre dhe sasi te moderuar sheqeri. Evitoni cokollaten.
 • Pije: lejohen pijet dhe cajrat pa kafeine, pa mente. Te evitohen lengjet e agrumeve, pijet ma kafeine.
 • Supat: te preferohen supat e bera me pak yndre. Te evitohen supat e gatshme dhe ato me krem qumeshti apo djathe te yndyrshem.

Related posts

Njerëzit po përpiqen të gjejnë një mace mes këtij grumbulli lodrash – A e shihni atë?

D V

Një shtëpi e ‘ngrirë në kohë’ me letër muri, qilima dhe perde të viteve të shtatëdhjeta, është në shitje për rreth 200 mijë euro

D V

Udhëtimi më i gjatë në botë me tren, Portugali-Singapor për 21 ditë – bëhet fjalë për 18,755 kilometra

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More