Agjencia Zhurnal.mk.

Këshill i pazgjedhur në Luhansk miraton propozimin për një referendum për bashkimin me Rusinë

Këshilli i Republikës Popullore të vetëshpallur të Luhanskut ka mbështetur njëzëri propozimin për një referendum për bashkimin me Rusinë.

 

Sipas llogarisë Telegram të LPR, anëtarët e Këshillit Popullor miratuan ligjin për miratimin e “referendumit të Republikës Popullore të Luhanskut për çështjen e anëtarësimit në Federatën Ruse si subjekt i Federatës Ruse”.

Dyzet e dy deputetë pjesëmarrës në takim e mbështetën ligjin njëzëri, tha ai.

Kujtojmë se këshilli është organ i pazgjedhur.

Është e paqartë se kur mund të zhvillohet votimi. Ukraina mban një pjesë të vogël të rajonit të Luhanskut dhe luftimet vazhdojnë rreth qytetit të Lysychansk.

Related posts

Zbulohet ku po fshihet Putin dhe zyrtarët e lartë rusë

Xh M

Gazi rus shkon në drejtimin e kundërt

D V

Rusia do të ndalojë eksportin e disa lëndëve të para

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More