Agjencia Zhurnal.mk.

Kearns: Britania e Madhe, SHBA, Gjermania, Franca dhe Italia duhet të heqin sanksionet ndaj Kosovës dhe të largohen nga “qasja me qendër Beogradin”

Alicia Kearns, kryetarja e komitetit të përzgjedhur për punët e Jashtme në Parlamentin britanik, i tha Financial Times në një intervistë telefonike, se Britania e Madhe, SHBA, Gjermania, Franca dhe Italia duhet të heqin sanksionet ndaj Kosovës dhe të largohen nga “qasja me qendër Beogradin”.

“Perëndimi po tregon në Ballkan një dështim për të pasur një shtyllë kurrizore, dhe ne po tregojmë gjithashtu se nuk kemi mësuar mësimet për të frenuar Rusinë”, tha ajo, transmeton Telegrafi.

“Kishim një prioritet të plotë se si të mos shqetësonim apo rëndojmë Rusinë në dëm të atyre që e rrethojnë. Pikërisht e njëjta gjë po ndodh këtu”, shtoi deputetja britanike.

Në mars, Beogradi dhe Prishtina ranë dakord në parim për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre, por armiqësitë u ndezën përsëri, duke kulmuar në shtator, kur një përplasje e armatosur ndodhi midis një grupi terrorist serbë dhe policisë në një manastir në veri të Kosovës, ku humbi jetën një polic i Kosovës dhe dy tjerë u plagosën.

Rrethimi i manastirit vuri frenat në përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve, një proces i vazhdueshëm që nga viti 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë dhe u njoh nga shumica e fuqive perëndimore – një lëvizje që Beogradi ka thënë se nuk do ta pranojë kurrë.

Kearns paralajmëroi parlamentin britanik në korrik se militantët serbë po kontrabandonin armë në Kosovë, duke rrezikuar një shpërthim dhune.

Kjo shkaktoi qortimet e saj të ashpra nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq si dhe NATO, e cila tha se nuk kishte prova për një aktivitet të tillë.

Por pas rrethimit vdekjeprurës në shtator, policia e Kosovës konfiskoi armë dhe municione të rënda në vlerë miliona dollarë, duke përfshirë granatahedhës, mina kundër këmbësorisë, mitralozë dhe automjete të blinduara.

“Keni parasysh atë që thashë në qershor”, tha Kearns.

“Armët vinin nga Serbia me autoambulanca, në Kosovë dhe ruheshin nëpër kisha. Dhe çfarë kemi parë? Armët që kanë ardhur qartazi nga Serbia. Dy nga terroristët që vdiqën atë ditë nga të shtënat ishin shoferë të autoambulancës. Dhe ku u fshehën? Në një manastir”, shtoi ajo.

Ajo paralajmëroi se pavarësisht se ndërmjetësuesit e BE dhe perëndimorë kërkuan një kthim në tryezën e bisedimeve, situata mbeti e tensionuar.

“Nuk ka asnjë shenjë që bandat e krimit të organizuar që veprojnë brenda Kosovës të jenë ndalur. Nuk ka asnjë shenjë nga pala serbe se ia zvogëloi dëshirat në Kosovë”, tha ajo.

“Sistemi ndërkombëtar ishte bashkëpunëtor në pretendimin se nuk kishte grupe të krimit të organizuar në Kosovë”, theksoi Kearns.

Ajo tha se perëndimi duhet të përdorë më shumë nga provat që kishte dhe të godasë rrjetet e kontrabandës së armëve.

“Komuniteti ndërkombëtar i ka pasur këto. Problemi është qetësimi i Beogradit”, tha Kearns duke këmbëngulur se presioni duhet të mbetet mbi Beogradin.

“Nuk mund ta pranojmë premisën se Serbia nuk do ta njohë kurrë Kosovën. Kosova nuk mund të braktisë aspiratat për integrim të plotë [perëndimor]”, tha ajo për fund. 

Related posts

Fillon takimi trepalësh në Bruksel për dinarin

D V

Kurti në Berlin: Me deputetin gjerman diskutuam hapat drejt anëtarësimit në KiE

D V

Gërvalla për KiE: Mbetet ende punë për tu bërë, lot krokodili shqetësimet e opozitës për raportin e DASH-it

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky