Agjencia Zhurnal.mk.

KB: Kultivimi i opiumit në Afganistan është rritur për 32 për qind këtë vit

Kultivimi i opiumit në Afganistan është rritur për 32 për qind në vitin 2022 pas marrjes së pushtetit nga talebanët, njoftoi DPA, duke cituar Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin.

 

Kjo ndodh përkundër ndalimit të narkotikëve të vendosur nga talebanët. Në raportin vjetor nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin thuhet se çmimet e opiumit ishin rritur gjithashtu që kur talebanët shpallën të jashtëligjshëm kultivimin e opiumit në prill.

Rekorla e afionit në vitin 2022 ishte gjithashtu “më fitimprurëse në vitet e fundit”. Të ardhurat e fermerëve janë më shumë se trefishuar, nga 425 milionë dollarë në 2021 në 1.4 miliardë dollarë këtë vit.

Të korrat e këtij viti e anashkaluan kryesisht dekretin, shtoi Zyra e OKB-së. Nuk është e sigurt se çfarë lloj ndalimi do të vendosin talebanët vitin e ardhshëm. Opiumi është përbërësi kryesor që përdoret për të prodhuar heroinën e drogës në rrugë, si dhe opioidet tek të cilat miliona njerëz në mbarë botën mbështeten si qetësues dhimbjesh. Afganistani është burimi më i madh në botë i opiateve të tregut të zi.

Kultivimi i opiumit është thelbësor për shumë fermerë afganë për të mbijetuar pasi vendi ka vuajtur dekada konfliktesh, thatësira të rënda dhe zi buke.

“Fermerët në Afganistan janë bllokuar në ekonominë e paligjshme të opiateve, tha drejtori ekzekutiv i Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin, Gada Vali. “Komuniteti ndërkombëtar duhet të punojë për të zgjidhur nevojat akute të popullit afgan, shtoi ai.

Related posts

Macron deklaron: Ndoshta ka pasur krime lufte në Bucha

D V

Krizë në kufirin polako-bjellorus, Biden: Situata me emigrantët është shumë shqetësuese

D V

Pavarësisht kërcënimeve nga Garda revolucionare, studentët iranianë vazhdojnë të protestojnë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More