Agjencia Zhurnal.mk.

Katër shprehi efektive të ngrënies për të humbur pesë kilogramë brenda një muaji

Nëse po pyesni se si të humbni pesë kilogramë brenda një muaji, duhet të shikoni me kujdes dietën tuaj dhe të bëni disa përshtatje të nevojshme.

Është gjithmonë motivuese të dëgjosh histori suksesi nga individë që kanë qenë tashmë në një udhëtim të ngjashëm për humbje peshe me atë që do të nisësh.

Nutricionistja Lisa Young – autore e librit “Finally Full, Finally Slim” dhe anëtare e bordit të ekspertëve mjekësorë të Eat This, Not That!, ndan njohuritë mbi shprehitë e të ngrënit që këta njerëz ndoqën për të humbur pesë kilogramë brenda një muaji.

Hani shumë perime

Ngrënia e perimeve krijon një ndjenjë të ngopjes me pak kalori. Janë të pasura me fibra që ju mban të ngopur më gjatë dhe ndihmon në rregullimin e oreksit dhe parandalimin e teprimit. Perimet janë të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë që janë të dobishëm për ruajtjen e nevojave ushqyese të trupit, ndërkohë që kanë deficit të kalorive.

Vendosni një deficit kalorish

Krijimi i një deficiti kalorik, të cilit i përmbaheni, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, sepse trupi juaj do të fillojë ta përdorë energjinë që ruhet si yndyrë për energji.

“Për të krijuar një deficit kalorish, duhet ta rritni aktivitetin fizik dhe ta ndryshoni dietën tuaj. Kjo mund të arrihet duke reduktuar marrjen e kalorive dhe duke rritur nivelet e aktivitetit fizik, duke krijuar një çekuilibër energjie që përfundimisht çon në humbje peshe. Dieta duhet të përbëhet ende nga një shumëllojshmëri ushqimesh për të plotësuar nevojat ushqyese të trupit”, shpjegon përdoruesja e TikTokut me emrin Nicole.

Zgjidhni vakte me proteina pa yndyrë

Zgjedhja e proteinave joyndyrore kur dëshironi të humbni peshë është një ide e zgjuar, pasi ato kanë një numër mjaft të ulët kalorish në krahasim me burimet tjera të proteinave që janë të pasura me yndyrë.

“Proteinat pa yndyrë ndihmojnë në rritjen e ngopjes dhe zvogëlimin e dëshirave, gjë që inkurajon kontrollin e porcionit dhe parandalon ngrënien e mezeve të lehta midis vakteve. Konsumimi i proteinave pa yndyrë ruan masën muskulore edhe gjatë humbjes së peshës, sepse parandalon prishjen e muskujve”, ka shtuar ajo.

Ulni marrjen e karbohidrateve

Konsumimi më i vogël i karbohidrateve ndihmon në humbjen e peshës sepse është burim energjie dhe kur nuk është i disponueshëm, trupi përdor yndyrën e depozituar, gjë që çon në humbjen e yndyrës. Reduktimi i marrjes së karbohidrateve gjithashtu rrit ngopjen pasi parandalon urinë dhe dëshirat. Karbohidratet treten shpejt në krahasim me proteinat dhe yndyrat, kështu që konsumimi mund të shkaktojë ndjenjën e urisë, e cila çon në mbingrënie dhe shtim në peshë. 

Related posts

Pse njerëzit merren me thashetheme?

D V

Pesë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

D V

Amerikanët rikthehen në Hënë, zbarkon me sukses anija kozmike “Odysseus”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy