Agjencia Zhurnal.mk.

Katër gjëra të vogla që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës

Përfshirja e një rutine ushtrimesh në jetën tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme, por nuk është e vetmja.

Nëse keni dashur gjithmonë të përmirësoni shëndetin e zemrës duke bërë gjëra të vogla e të thjeshta çdo ditë, mundeni!

Tani që hulumtimi i Johns Hopkins zbuloi se shmangia e sëmundjeve të zemrës ul rrezikun e komplikimeve të COVID-19 deri në 80 për qind. Këtu janë disa sekrete pa djersitje që mbrojnë zemrën tuaj.

Hani pak si një fëmijë

Lyerja me gjalpë kikiriku në mollë ose selino nuk është vetëm për fëmijët. Në një studim të Harvardit, të rriturit që shijonin pesë lugë gjelle nga ​​kremi çdo javë ulnin rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 44 për qind. Të mirat shkojnë për yndyrat e shëndetshme të pangopura në kikirikë, të cilat mëlçia juaj i përdor për të bërë kolesterolin “të mirë” HDL që i mban arteriet të pastra.

Qeshni së bashku

Dëgjo dikë tjetër që qesh dhe nuk mund të mos bashkohesh? Ky është një lajm i mirë pasi kërkimet norvegjeze zbulojnë se duke bërë këtë ju bën deri në 73 për qind më pak gjasa të vuani nga sëmundje fatale të zemrës. Ekspertët shpjegojnë se e qeshura çliron oksid nitrik në enët e gjakut, i cili i zgjeron ato dhe heq presionin nga zemra. Për videot e njerëzve që qeshin, të cilat garantohen se do t’ju bëjnë një zhurmë, kërkoni “nuk mund të ndalem së qeshuri” në YouTube.

Kthehu me një birrë

Kur bëhet fjalë për përmirësimin e shëndetit të zemrës, vera e kuqe merr të gjithë meritat. Por hulumtimet tregojnë se sasitë modeste të çdo lloj alkooli mbrojnë kundër mpiksjes së gjakut dhe i mbajnë enët e gjakut fleksibël. Në fakt, shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan se pirja e tre-katër racioneve të birrës ose verës në javë uli shanset e pjesëmarrësve për probleme me zemrën me 36 për qind.

Mbroni me vitaminë D

Shmangia e mungesës së vitaminës D ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës deri në 55 për qind, gjetjet e reja në Gazetën Evropiane të Zemrës sugjerojnë se vitamina D ushqen indet e zemrës dhe mbron nga presioni i lartë i gjakut që mund të vërë në lëvizje sëmundjet e zemrës. Ekspertët këshillojnë marrjen e dy deri në katër mijë IU vitaminë D3 në ditë. Si gjithmonë, konsultohuni me mjekun tuaj të kujdesit parësor përpara se të merrni ndonjë këshillë serioze mjekësore. 

Related posts

Pirja e çajit shumë të nxehtë dyfishon rrezikun e prekjes nga kanceri

D V

Kujdes, aspirina tek disa njerëz shkakton më shumë dëme se përfitime shëndetësore

Xh M

Sëmundjet e lëkurës, mjekët ngrenë alarmin për kujdes nga dielli

Xh M