Agjencia Zhurnal.mk.

Katër astronautë arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës: Do të qëndrojnë gjashtë muaj

Katër astronautë, duke përfshirë tre nga NASA dhe një nga ESA, mbërritën sot në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (MS S) me një kapsulë “Crew Dragon” të bashkangjitur në një raketë Space X “Falcon 9”.

 

Ata është planifikuar të qëndrojnë në stacion për gjashtë muaj, raportoi reuters.

Fluturimi zgjati 21 orë, pasi ekipi u ngrit nga Qendra Hapësinore Kennedy nga Kepi Canaveral në shtetin amerikan të Floridës. Kapsula u ul në MS S mëngjesin e sotëm rreth orës 18:30.

Ekuipazhi përbëhet nga astronautët Raje Charih, Kyle Baron dhe Tom Marshburn nga SHBA dhe Matthias Murer nga Gjermania.

Fluturimi fillimisht ishte planifikuar për 31 tetor, por u shty fillimisht për shkak të kushteve atmosferike, e më pas për shkak të “problemeve të vogla mjekësore” në lidhje me ekuipazhin dhe NASA tha se këto arsye nuk kishin të bënin me COVID-19.

Related posts

Turqia arreston gjashtë shtetas rusë nën dyshimin për spiunazh

D V

Pesë të vdekur nga sulmi në Norvegji

D V

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More