Agjencia Zhurnal.mk.

Kasatë shtëpie me kakao – Receta që iu ka munguar

Dikur ato ishin ndër specialitetet më të veçanta të restoranteve dhe pastiçerive ndërsa sot nostalgjia e shijes së saj mes gjithë ëmbëlsirave dhe akulloreve të shumëllojshme që ofrojnë dyqanet e ëmbla zgjon padyshim dëshirën për t’i provuar sërish.

 

Një ëmbëlsirë fantastike për ditët e nxehta të verës, freskuese, e lehtë dhe me shije të mrekullueshme.

Kasatat janë padyshim ndër ëmbëlsirat më të preferuara gjatë stinës së verës.

Receta e Përgatitjes së Kasatës Krejt Lehtë

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

4 filxhanë çaji me akullore (mund ta blini të gatshme ose ta bëni vet)

1 lugë gjelle gjalpë i freskët

Dy lugë gjelle me kokrra reçel qershie

Dy lugë gjelle kakao

1 lugë gjelle biskota të thjeshta

1 lugë gjelle arra të thërrmuara

Përgatitja

Në tasin ku keni akulloren,  shtoni gjalpin i cili duhet të jetë i shkrirë në temperaturë ambjenti, kokrrat e reçelit të qershisë, arrat e thërrmuara dhe përzjeini bashkë.

Në tasin apo formën ku do përgatisni kasatën vendosni një shtresë me akulloren e përgatitur me arra e kokrra reçeli qershie, shtroni biskota dhe më pas vendosni një shtresë tjetër akullore.

Futeni në zonën e ngrirjes së frigoriferit dhe lëreni derisa të ngrijë plotësisht.

Më pas nxirreni nga frigoriferi dhe përmbyseni në një pjatancë.

Sipas preferencës sipër mund t’i hidhni pak çokollatë të shkrirë, disa kokrra reçel qershie ose edhe fruta të tjera apo përbërës të tjerë sipas dëshirës.

Kasatën mund ta përgatisni edhe ndryshe, shtroni në tasin apo formën që do përdorni për kasatën si fillim një shtresë akullore, spërkateni me arrat e thërrmuara, biskotat dhe kokrrat e reçelit kokërr dhe më pas shtoni shtresën tjetër të akullores dhe futeni në zonën e ngrirjes së frigoriferit.

Related posts

Banane në kavanoz? Kjo është receta për reçelin më të mirë që keni provuar ndonjëherë!

D V

Si të ruani të freskëta bananet tuaja për një javë

D V

Qofte furre me fidhe

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More