Agjencia Zhurnal.mk.

Kasami: Nuk bëjmë koalicion me asnjë parti maqedonase nëse nuk përfshihen të drejtat e shqiptarëve në marrëveshje

Shkup, 8 Nëntor – Bilall Kasami sonte në emisionin “Click Plus” në TV21, duke folur për zhvillimet e fundit politike në vend, tha se ata si parti nuk do të bëjnë asnjë marrëveshje politike nëse marrëveshja e koalicionit nuk mbulon progresin e shqiptarëve dhe garancinë për gjuhën shqipe.

 

“Ne si Lëvizja Besa do të bëjmë marrëveshje për të hyrë në Qeveri vetëm nëse ajo parti pranon të avancojë të drejtat e shqiptarëve dhe gjuhën shqipe. Çdo parti politike që nuk pranon të jetë pjesë e marrëveshjes për koalicionin qeveritar dhe avancimin e çështjes shqiptare, ne nuk bëjmë marrëveshje”, tha Kasami.

Related posts

Moti sot me diell dhe temperatura deri 25 gradë

Z.H

Apasiev: Në çështjen e referendumit shkojmë në një variant me rrëfim “kundër”

Xh M

Dita e fundit për parashtrimin e kandidaturave për zgjedhjet lokale më 17 tetor

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More