Agjencia Zhurnal.mk.

Karkalecat po përdoren për të shpëtuar jetë në Ukrainë

Një pëlhurë “kundër gjakderdhjes” e bërë nga lëvozhgat e karkalecave po shpëton mijëra jetë në Ukrainë, sipas një mjeku të NHS që punon në zonën e luftës. Fashat janë të veshura me një ekstrakt të njohur si chitosan që mund të ndalojë gjakderdhjen duke formuar mpiksje.

Të prodhuara nga Nonwovenn në Somerset, fashat janë në kutitë e ndihmës së parë që i dërgohen ushtrisë ukrainase.

Dr. Iryna Rybinkina tha: “Kjo ka shpëtuar shumë jetë, mijëra prej tyre, dua të them”. Anestezistja konsulente kardiake la punën e saj në Brighton për të trajnuar mjekë në vijën e parë dhe i ka përdorur fashat shumë herë. Ajo thotë se i përdor ato së bashku me fasha të tjera kompresuese në fushën e betejës.

Related posts

Junçaj: Nik Gjeloshaj është shembull i menaxhimit të shkëlqyer të Vetqeverisjes lokale

Xh M

Dridhet toka në Bosnjë dhe Hercegovinë

Xh M

Një fshat spanjoll theu një rekord të pazakontë, votoi në më pak se 30 sekonda

Xh M