Agjencia Zhurnal.mk.

Kapaciteti ditor i testimit për Covid-19 në Kinë arrin në 15 milionë

Kapaciteti ditor i testimit të Kinës për Covid 19 ka tejkaluar 15 milionë mostra, -njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC).

 

“Kapaciteti ynë i testimit është edhe më i fortë kur kryejmë testimin të 5 ose 10 mostrave në një grumbull”, citon “Xinhua” nënkryetari i NHC-së, Zeng Yixin, në një konferencë shtypi.

Kina po përballet me kërkesën në rritje për testimin e virusit ndërsa më shumë njerëz po udhëtojnë në shtëpi për Festivalin e Pranverës, tha Zeng, duke u kërkuar autoriteteve lokale të përmirësojnë kapacitetin e tyre të testimit dhe të eksplorojnë mënyra për të ulur koston e testimit.

Related posts

Merkel: Varianti Delta i koronavirusit është shqetësues

Redaksia

Rusia ndalon furnizimin e gazit edhe në Bullgari, pasojat do i ndjejë dhe Maqedonia e Veriut

Xh M

A jemi vërtet vetëm? Shkencëtarët së shpejti shpresojnë të ‘zhbllokojnë’ sekretet e universit!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More