Agjencia Zhurnal.mk.

Kancelarja Merkel hap Panairin e Automjeteve në Mynih

Këtë vit Panairi Ndërkombëtar i Automjeteve (IAA) në Mynih u hap zyrtarisht nga kancelarja Angela Merkel (CDU). Aktiviteti u shoqërua me protesta.

 

Kancelarja Angela Merkel hapi panairin tregtar të automobilave dhe transportit IAA në Mynih me një vizitë.

Gjermania duhet të vazhdojë të jetë një vend i rëndësishëm për prodhimin e automjeteve, shpjegoi Merkel.

Transformimi në lëvizshmëri neutrale ndaj klimës ka të bëjë me ruajtjen e vendeve të punës në Gjermani.

Panairi Ndërkombëtar i Automjeteve u hap këtë vit nën moton e lëvizshmërisë neutrale ndaj klimës.

Në fjalën e saj të fundit si kancelare në IAA, Merkeli tha se është e kënaqur që industria tani ka pranuar në mënyrë të vazhdueshme sfidën e zhvillimit të lëvizjeve alternative.

“Unë jam e kënaqur që tani është e qartë se tendenca është qartësisht drejt elektromobilitetit”, tha Merkeli në ceremoninë e hapjes.

Katër vjet më parë kishte kryesisht studime e koncepte, dy vjet më parë erdhën modelet e para, por tani praktikisht të gjithë prodhuesit kanë “automjete elektrike të përditshme” në gamën e tyre të produkteve.

Merkeli vuri në dukje se këtë vit u arrit objektivi për të pasur një milion automjete elektrike të regjistruara në Gjermani.

Ajo theksoi se zgjerimi i infrastrukturës për furnizimin me energji të këtyre automjeteve duhet të përmirësohet dhe njoftoi për këtë qëllim një ndihmë deri në shtatë miliardë euro.

Kancelarja i bëri më tej thirrje industrisë të përdorë potencialin e hidrogjenit ose lëndëve djegëse sintetike. /dw/

Related posts

Veturat pa shofer, teknologjia e fundit nga Volvo lë pas atë të Teslas

D V

Toyota nuk vazhdon më me Yaris në Indi për shkak të shitjeve të ngadalta

D V

BMW prezanton makinën që ndryshon ngjyrën me shtypjen e një butoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More