Agjencia Zhurnal.mk.

Kalaja më e lartë e rërës e ndërtuar në Danimarkë: Shpenzuan pesë ton material dhe e zbukuruan me motive të veçanta

Rreth 4.8 tonë rërë u përdorën për të krijuar një kryevepër në një fshat peshkimi në Danimarkë. Duke ndjekur shembullin e piramidave, artistët bënë kështjellën më të lartë të rërës deri në 21.16 metra.

 

Skulptura, e cila u vendos si pjesë e festivalit të kështjellave të rërës në Blokhus, në veriperëndim të Danimarkës, theu një rekord të ri botëror, raportojnë mediat lokale.

Ekipi i mjeshtërve që morën pjesë në ndërtimin e kalasë drejtohej nga projektuesi holandez, Wilfred Stiger. Ata arritën të thyejnë rekordin e mëparshëm të vendosur në vitin 2019 në Gjermani. Ajo kështjellë ishte e lartë 17.66 metra dhe është 3.5 metra më e ulët se ajo holandeze.

Ata përdorën deri në 4.8 tonë një lloj të veçantë rëre për kryeveprën e tyre, e cila përmban 10 për qind argjilë në mënyrë që të ngjitet më mirë, transmeton Telegrafi.

Kur formohet precipitimi i rërës, një shtresë tjetër ngjitëse shtohet mbi të për ta bërë atë më të fortë dhe për ta bërë atë të zgjasë më shumë.

Ashtu si kështjellat e tjera me madhësi të ngjashme, ajo është e mbushur në formën e një piramide për të shmangur shembjen. Kalaja është zbukuruar me motive detare në formën e anijeve dhe peshqve.

Kalaja e këtij viti gjithashtu përmban një figurë të coronavirusit, e cila vendoset simbolikisht në majë të piramidës. Ideja e skulptorit ishte të përdorte këtë figurë për të kujtuar vëzhguesit e virusit vdekjeprurës që po shkatërron vendin dhe për të mos lejuar që njerëzit të jetojnë normalisht.

Festivali i kështjellave të rërës, i cili mbahet çdo vit në Blokhus, çdo vit tërheq një numër të madh turistësh që vijnë nga pjesë të ndryshme të botës për të shijuar pamjen fantastike. 

Related posts

Burri i dehur dëshiron të transportojë frigorifer me e-skuter

D V

Njihuni me 100-vjeçaren që punon si roje e parkut nacional në SHBA

D V

“Captain America” në stilin e Koresë së Veriut, ushtari që vodhi “shoun” e Kim Jong-un – për shkak të “lookut” u bë hit në rrjetet sociale

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More