Agjencia Zhurnal.mk.

Ka shkuar në 10 numri i të vdekurve nga shembja e ndërtesës në Jordani

Ekipet jordaneze të shpëtimit nxorrën një trup tjetër nga rrënojat e një ndërtese të shembur në kryeqytet të enjten, duke e çuar numrin e të vdekurve nga incidenti në 10.

 

Mbeti e paqartë se çfarë e shkaktoi shembjen e ndërtesës katërkatëshe të banimit në Aman të martën. Dhjetë persona u plagosën. Ekipet e shpëtimit kanë qenë në kërkim të të mbijetuarve dhe të mërkurën kanë shpëtuar një foshnjë. Numri i personave të zhdukur është ende i paqartë.

Një zëdhënës i drejtorisë zyrtare të sigurisë publike tha se numri i të vdekurve u rrit në 10 me zbulimin e një trupi të enjten.

Autoritetet kanë akuzuar tre persona me akuza të shumta për shkaktimin e vdekjes dhe dëmtimit në shembjen e ndërtesës. Media shtetërore i identifikoi të dyshuarit si një nga pronarët e ndërtesës, kontraktorin e mirëmbajtjes dhe teknikun e mirëmbajtjes.

Ndërtesa ndodhej në Jabal al-Weibdeh, një lagje më e vjetër e kryeqytetit jordanez që është e popullarizuar në mesin e banorëve më të pasur dhe emigrantëve, por gjithashtu përfshin disa zona më të varfra.

Jordania është një aleat i ngushtë perëndimor që është parë prej kohësh si një bastion i stabilitetit në Lindjen e Mesme të paqëndrueshme.

Related posts

Pekini premton lojëra dimërore të gjelbra dhe të qëndrueshme

Z.H

SHBA në “aksion”, fut në listën e zezë ish-presidentin e këtij shteti

Xh M

Maskat do të jenë sërish të detyrueshme në të gjithë transportin publik

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More