Agjencia Zhurnal.mk.

Ka ndëruar jetë Gorjan Tozija

Shkup, 13 janar – Producenti filmik Gorjan Tozija vdiq në moshën 68-vjeçare.

 

Tozija në karrierën e tij të pasur ka qenë sekretar shtetëror në Ministrinë e Kulturës dhe këshilltar në Kabinetin e presidentit Branko Cërvenkovski, kryetar i Shoqatës së nëpunësve filmikë, ndërsa në vitin 1993 drejtor i “Vardar Film”.

Në atë periudhë në produksion të “Vardar Film” janë xhiruar filmat “Para shiut”, “Engjuj në mbeturina”, “Përtej liqenit”, “Xhipsi mexhik” dhe ka marrë pjesë në dy filma holivudianë, të cilat janë xhiruar në Maqedoninë e Veriut, “Paqeruajtës” dhe “Mirëserdhe në Sarajevë”.

Miqtë e tij po përshëndeten nga ai në rrjetet sociale.

Related posts

Shkup: MPB vazhdon me gjobitjen e shkelësve të rregullave në trafik

D V

Përdhunohet një 21 vjeçare në Shkup

Redaksia

Sanksionohen 193 shoferë për shpejtësi të palejuar

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More